-15% na všetky skladovky s kódom FRENCH15 | -15% na značku BLANC MARICLÓ s kódom BLANC15 | len do 16.7.

Návod na údržbu nábytku

AKO SA STARAŤ O NÁBYTOK?

Vážený zákazník, ďakujeme, že ste si zakúpili autentické výrobky našich dodávateľov. Výrobky sú ručne dotvárané, patinované a maľované, preto ich tvary môžu byť rôznej veľkosti a rôznej povrchovej úpravy. Pri dodržiavaní nižšie uvedených zásad Vám bude výrobok dlho slúžiť k Vašej spokojnosti.

Nábytok a doplnky z dreva

Znečistené plochy od prachu najlepšie očistíme vysávaním, pomocou metličkového nadstavca, prípadne mäkkou kefkou. Iné znečistenie najlepšie odstránite pomocou navlhčenej utierky v roztoku voda a mydlový saponát. Na čistenie nábytku v žiadnom prípade nepoužívajte agresívne chemické prostriedky (napr. benzín, acetón a pod.). Na ošetrenie povrchovej úpravy prírodná dyha, patinovaný lak, lamino, PVC fólia používajte určené prípravky na príslušnú povrchovú úpravu podľa doporučenia výrobcu. Povrchovú úpravu kolekcie Brocante a Chateau nikdy nečistite mechanicky drhnutím a čistiacimi prostriedkami (iba navlhčenou mäkkou handričkou). Povrch nábytku udržujte v suchu, vlhkosť môže spôsobiť šúpanie povrchovej vrstvy. Na povrch nelepte lepiacu pásku, nakoľko je vrchná vrstva špecifická a páska by ju po strhnutí mohla poškodiť.

Nábytok a doplnky z MDF

Znečistené plochy od prachu najlepšie očistíme vysávaním, pomocou metličkového nadstavca, prípadne mäkkou kefkou. Iné znečistenie najlepšie odstránite pomocou navlhčenej utierky v roztoku voda a saponát. Na čistenie nábytku v žiadnom prípade nepoužívajte agresívne chemické prostriedky (napr. benzín, acetón a pod.). Na ošetrenie povrchovej úpravy laku a patiny používajte určené prípravky na príslušnú povrchovú úpravu podľa doporučenia výrobcu, ktoré sú bežne dostupné v špecializovaných predajniach. KOVOVÝ NÁBYTOK Aby sa zachoval čo najdlhšie pôvodný stupeň lesku kovových častí, používajte na utieranie prachu mäkkú handričku. Prach utierajte jemne, bez zbytočne silného pritláčania. Zásadne nepoužívajte rozpúšťadlá akéhokoľvek druhu. Kovové časti výrobku sú elektrostaticky nanášané práškom a následne vypaľované pri vysokých teplotách. Výrobca prášku aby dosiahol daný stupeň lesku, používa jemné a mäkké hliníkové častice. Nedodržaním vyššie uvedených pokynov na ošetrovanie kovových častí môže dôjsť práve u týchto hliníkových častíc a tým aj celej povrchovej úpravy k jej poškodeniu, vytvoreniu matnejších plôch.

Čalúnený nábytok

Čalúnenie zbavujeme povrchového prachu vysávačom alebo jemnou kefou. Miestne zaľahnutý vlas vyrovnáte mäkkou kefou. Čalúnený nábytok nevyklepávajte! Nemastné škvrny ľahko odstránite vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode alebo v neutrálnom saponáte. Potom vysušiť tampónom z bavlny (vatou). Mastné škvrny vyčistíte vlhkou bielou handričkou namočenou vo vlažnej vode s neutrálnym saponátom na to určeným.

Zhrnuli sme pre Vás niekoľko dôležitých informácií, aby ste sa z nového nábytku mohli tešiť čo najdlhšie:

 • Sedacia súprava je určená v prvom rade na sedenie, prípadne na ležanie, preto by ste na nej nemali skákať, chodiť, kľačať, stáť alebo ju nadmerne zaťažovať.
 • Na sedenie využívajte len sedáky – neseďte na opierkach a podrúčkach.
 • Sedáky zaťažujte rovnomerne – striedajte jednotlivé miesta na sedenie.
 • Výrobok pravidelne ošetrujte! Pri domácom čistení poťahu sa riaďte symbolmi na udržanie a ošetrenie textílií, aby ste predišli nezvratnému poškodeniu čalúnenia, alebo pokynmi na ošetrovanie a údržbu čalúnených prvkov, ktoré nájdete v návode od výrobcu, resp. predajcu.
 • Dávajte pozor na domáce zvieratá! Pazúry, zuby, moč a výkaly môžu Váš nábytok trvale poškodiť.
 • Zabráňte styku Vášho nábytku s benzínom, rozpúšťadlami, alkalickými a kyselinovými čistiacimi prostriedkami, brúsnymi prostriedkami, ostrými predmetmi, ohňom.
 • Vašu sedaciu súpravu môže znehodnotiť: priame slnečné žiarenie, príliš suchý alebo vlhký vzduch, sálavé teplo, cigaretový dym.
 • Zvýšte pozornosť pri sedení na sedačke v oblečení z rifľoviny, keďže tento materiál zanecháva odolné škvrny na čalúnení sedačky. Skontrolujte štítok na danom type oblečenia.
 • Po sedení na sedačke je potrebné rukou vyhladiť poťahový materiál.
 • Snímateľné sedáky, vankúše a chrbtové opierky odporúčame priebežne prevzdušniť ponatriasaním rukami.
 • Dávajte obzvlášť pozor na správny spôsob používania mechanizmov.
 • Pri rozťahovacom mechanizme je dôležité, aby sa rozťahovanie vyťahovalo naraz na obidvoch stranách a nie separátne len vpravo alebo vľavo. Mohlo by dôjsť k spriečeniu mechanizmu a následne k jeho skriveniu, ulomeniu alebo zaseknutiu. Lôžko pri jeho vysúvaní alebo zasúvaní nikdy nepridvihujte ani netlačte vertikálnym smerom (môže dôjsť k poškodeniu), pretože toto má svoju prirodzenú dráhu, či už na kolieskach, alebo vo vodiacich lištách. Vŕzganie kovového rozkladacieho mechanizmu je spôsobené trením kovových plôch o seba, čo je bežné pri kovových materiáloch.
 • Výsuv je potrebné vysúvať nadvihnutím o približne 2 cm a následným ťahaním vo vodorovnom smere. Vysúvací mechanizmus je možné používať iba v úplne vysunutej alebo úplne zasunutej polohe. Pri väčších komponentoch je potrebné tento mechanizmus vysúvať vo dvojici. Ak sa pri sedacej súprave s výsuvom vyskytne jemné buchnutie kovania a nepatrný pohyb sedákov pri dosadaní, ide o prirodzený jav, ktorý vzniká z dôvodu, že v koľajničkách posuvného mechanizmu je umiestnený plastový jazdec, ktorý potrebuje vôľu.

Kostra a výplň sedačky

Kostra sedačky sa vyrába z masívneho bukového dreva, drevotriesky, sololitu a preglejky. Sedacie súpravy, ktoré majú možnosť úpravy na lôžko, sú určené len na príležitostné spanie. Svojou konštrukciou nie sú určené na každodenné spanie, ak tomu nie je výslovne prispôsobený vybraný model. Lôžko má konštrukčnú nosnosť 100 kg, dvojlôžko má konštrukčnú nosnosť 200 kg.

Kvalita a komfort sedačky závisí od použitej výplne v jej vnútri. Používame systém viacvrstvovej výplne z kvalitných materiálov, aby sme vám zabezpečili pohodlné sedenie. Ako pruženie sa na sedákových častiach používajú oceľové vlnovcové pružiny, alebo drevené lamelové rošty. Na operadlových častiach zase elastické pásy alebo tiež oceľové vlnovcové pružiny. Vzájomným trením týchto častí môže dochádzať k sprievodným zvukom a tie nie sú predmetom reklamácie. 

Rozťahovací kovový mechanizmus má v otočných spojoch konštrukčnú vôľu, ktorá môže pri používaní spôsobovať vydávanie vŕzgavých zvukov. Tieto spoje vyčistite a ošetrite plastickým mazivom, napríklad WD 40. Drevené lamely môžu pri kontakte s matracom vydávať zvuky. Ľahko ich odstránite potretím lamiel mydlom.

Sedacia súprava môže mať rozdielny komfort sedenia pri jednotlivých elementoch. Tento komfort závisí od použitia spodného pruženia pri čalúnení. Toto pruženie je rôzne pri funkčnej a pevnej pohovke, rohovom elemente, otomane alebo taburetke. To môže mať za následok, že v rámci jednej súpravy vznikajú rozdiely v tvrdosti sedenia aj vysedenia.

Vady dreva/ konštrukcie sedačky nesmú znižovať pevnosť dielcov a nesmú mať vplyv na vlastnosti výrobku. Medzi tie neprípustné patria vypadávajúce a vyhnité suky, poškodenie drevených častí hmyzom alebo hnilobou a povrchové trhliny hlbšie ako 1 mm či zakrivenie presahujúce povolenú toleranciu 0,2 % dĺžky dielca. Ak chcete reklamovať vŕzganie, presvedčte sa, či je nábytok zarovnaný do roviny a v miestnosti je dostatočná vlhkosť vzduchu (45 – 55 %).

Možné problémy s čalúnením

Každý poťahový materiál má určité vlastnosti, voči ktorým sa nedá bojovať. Nižšie spomínané zmeny nie sú chyby vo výrobe, ale prirodzené vlastnosti poťahových materiálov.

 • Zvlnenie poťahových materiálov na väščích vodorovných plochách je prirodzený jav sedačky v aktívnom používaní.  Vysedeniu a zvlneniu poťahu sa nedá predísť, pretože pri čalúnení je dôležité nechať materiálu určitú voľnosť. Vonkajší poťah voľne obopína výplň sedáka, čím sa dosahuje väčší komfort sedenia. Zvlnenie poťahu je bežné a dá sa odstrániť jemným vyhladením rukou. Ak po vyhladení rukou zostane vlnenie do 1,5 cm pri poťahových materiáloch ako je látka a koženka a pri koži zostane vlnenie do 2,5 cm (typické pre väčšie plochy), nie je to dôvodom reklamačného konania. Nejde o chybu vo výrobe a tento fakt nijako neovplyvňuje kvalitu vyhotovenia ani komfort sedenia.
 • Na poťahu sa môžu objaviť lesklé miesta, ktoré závisia od typu použitej látky, taktiež ako aj od sedacích návykov používateľa sedačky. Pri tomto jave nie je dôvod na podanie reklamácie.
 • Keďže je sedacia súprava čalúnicky výrobok, riasenie na zaoblených častiach sedačky je prirodzený jav poťahového materiálu. Pri tenších poťahoch sa môže vytvárať viac menších záhybov, pri hrubších látkach menej väčších záhybov. Keďže ide o prirodzený jav, nie je to predmetom reklamácie.
 • Vlastnosti textílií sa líšia, a preto pri niektorých textíliách, najmä zmesových a plocho tkaných, môžu vznikať na povrchu sedačky žmolky, a to hlavne v začiatkoch používania sedačky. Keďže žmolky sa tvoria trením oblečenia o poťah sedačky, neodporúčame pokladať deky na sedaciu súpravu, pretože vlákna z deky sa ľahko spoja s vláknami poťahu, čo vedie k vzniku žmolkov.

Montáž a umiestnenie sedačky

 • Sedacia súprava je vo výrobe zabalená do fólie chrániacej sedačku pri preprave. Pri odbaľovaní sedačky nepoužívajte ostré predmety, inak môže dôjsť k poškodeniu sedačky.
 • Po odbalení umiestnite sedaciu súpravu na určené miesto. Miesto pre sedačku vyberajte dôkladne a dbajte na to, aby medzi ňou a vyhrievacím telesom (radiátorom) bola vzdialenosť aspoň 30 cm. Dodržiavajte dostatočnú vzdialenosť od krbu, keďže nadmerné sucho a vyššia teplota pri sálavom zdroji tepla môžu spôsobiť zosychanie drevených častí konštrukcie, ktorá môže začať vydávať vŕzgavý zvuk. Môže nastať zmena komfortu sedenia a poškodenie poťahu. Koža môže začať praskať a meniť farbu. V izbe udržiavajte príjemnú teplotu a vlhkosť okolo 45 – 55 %.
 • Na sedaciu súpravu pôsobí negatívne priame slnečné svetlo, čo môže spôsobiť vyblednutie čalúnenia. Farebná zmena dôsledkom vplyvu svetelného žiarenia nie je predmetom reklamačného konania. 
 • Pri podlahách náchylnejších na poškodenie je potrebné zvážiť výber vhodných nôh. Ako prevenciu proti poškrabaniu podlahy odporúčame nalepiť filcové nálepky na nohy sedačky, alebo sedačku umiestniť na koberec. Zamedzí sa šúchanie medzi nohami sedačky a podlahou, kedy sa môže javiť, že sedacia súprava vŕzga.
 • Jednotlivé diely sedačky nie sú spájané kovaním (tzv. očko a háčik). Diely sú spájané volne látkovým pásom so suchým zipsom a dovoľuje diely sedačky voľne rozmiestňovať a posúvať.

Záruka sa nevzťahuje:

 • na vady, ktoré vznikli bežným opotrebovaním alebo prirodzeným starnutím použitých materiálov, neopatrným používaním alebo zaobchádzaním, nevhodným uskladnením alebo neodbornou montážou (ako aj demontážou)
 • ak bol tovar vystavený slnečnému žiareniu, čím došlo k farebným zmenám na výrobku a vyblednutiu
 • ak bol tovar umiestnený v blízkosti tepelného zdroja, čím došlo k jeho poškodeniu
 • na vady vzniknuté nerovnomerným používaním sedacej súpravy
 • na mechanické poškodenie ostrými predmetmi ako poškrabanie, roztrhnutie alebo rozrezanie poťahu a pod.
 • na mechanické poškodenie tvrdými predmetmi ako zipsy, spony, cvoky, gombíky, nity, pracky a pod.
 • na páranie švíkov alebo roztrhnutie šitia nesprávnym používaním
 • na zašpinenie poťahov sedacej súpravy cudzími chemickými látkami, ako napríklad: vlasovými prípravkami ako tužidlá, laky, gély, lakmi na nechty a ostatnými kozmetickými prípravkami
 • na poškodenie vzniknuté používaním nesprávnych čistiacich prostriedkov
 • na zafarbenie poťahov sedacej súpravy farbivami z oblečenia, z prehozov a diek
 • na znečistenie poťahov žuvačkou
 • na poškodenie spôsobené zvieratami
 • na poškodenie lôžkovej a úložnej funkcie nesprávnou manipuláciou
 • na tovar znehodnotený nesprávnym zaobchádzaním elektrických častí sedacej súpravy, napr. nadmerným zaťažením pri manipulácii s výsuvom
 • na používanie v exteriéry